הכר את המומחה

כשמטיילים בארץ חשוב להכיר אתרים ומסלולים, אבל גם מיזמים מיוחדים, טבע, פרחים, תצפיות ואנשים שעושים את התיירות למה שהיא. כל אחד כזה מוסיף חן וייחודיות לטיול וכמובן גם חוויה. מדי שבוע תקבלו הצצה חדשה לעולם ומלואו ותגלו נפלאות. בואו לטייל אתי.

טיולילה

אם אתם אוהבים לטייל אבל גם לרכוב על אופניים, החוויה הזו היא בדיוק עבורכם. טיולילה הוא מיזם שמפעילה אלונה לאוב גלבוע, מי שבעברה הייתה חלוצה בתחום רכיבת שטח אקסטרים לנשים. אלונה ילידת תל אביב היא מורת דרך כבר שלושה עשורים, שניים מהם היא רוכבת אופני הרים ולאחרונה גם ערים. המיזם שלה משלב את כל אהבותיה, לעיר הולדתה ולעיסוקיה כמדריכה ורוכבת וכך נולד ה'טיולילה'.

הטיולים של אלונה נעים בתוך תל אביב, העיר ללא הפסקה, והם מלאים ועשירים בתוכן ובחוויות, סיפורים ואנקדוטות על אירועים ואנשים שחייהם נכרכו בעיר הגדולה ומשלבים חדש וישן, עבר והווה והיסטוריה מתובלת אותם בווייב עדכני של בתי קפה, ציורי גרפיטי, אדריכלות משוחזרת ועוד. הטיולים מתאימים למבוגרים או למשפחות,  הטיול המשפחתי מתקיים בבוקר, נמשך כשלוש שעות, ומתאים לילדים שרוכבים עצמאית מגיל שש (קטנטנים ניתן להרכיב). המסלול קל ומתגלגל באזור הירקון, הטיילת וצפון תל אביב  וכולל התמצאות במרחב, גיאוגרפיה עירונית והפתעות. הטיולילה למבוגרים אורך כשלוש שעות וחצי ומתחיל לקראת שקיעה, וחולף בין פינות מוכרות ונסתרות, אתרי בילוי, מבנים היסטוריים, שווקים  ועוד.

היכן נפגשים? בנמל תל אביב. מה צריך? להביא אופניים תקינים, קסדה, פנס (לטיולילה) מים ואוכל. אין לכם אופניים? לא נורא, ניתן לשכור בנמל אופני MOBIKE (מומלץ להגיע מוקדם יותר לשם כך). לקבוצות/משפחות מאורגנות מעל 10 אנשים, ניתן לדאוג להשכרת אופניים מאורגנת. המחיר: לטיול משפחתי – 50 שקלים לרוכב (מגיל 6), ילד מורכב ללא תשלום. לטיולילה – 95 שקלים למשתתף.

כל הפרטים כאן: https://www.facebook.com/alonaski123/ 

טיולילה

רצים לזכרם

לכבוד יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, מוקדשת הפינה למיזם 'רצים לזכרם' שמנציח את זכר הנופלים בדרך שונה, באמצעות פעילות גופנית – ריצה או צעידה, ואם תרצו אפשר גם כטיול בחיק הטבע.

היזמה שייכת לבועז יעקב שהגה את הרעיון לפני שנתיים כשהבין שעבורו ריצה של שעה ביום הזיכרון עוזרת לו יותר להתייחד, לחשוב ולפתור דברים פנימיים. אז הוא פתח את זה לכולם. היופי ברעיון הוא שכל אחד מתושבי המדינה יכול להשתתף, בלי הבדל דת מין וגיל, וכל משתתף יכול לבחור בדיוק מה שמתאים לו – האם לרוץ או לצעוד, לבד או ביחד, עם המשפחה או החברים, כאשר יש ישובים שאמצו זאת כאירוע קהילתי.

לפני שנתיים כשהיזמה יצאה לדרך השתתפתי בה לראשונה וגם השנה אהיה שם, כדי להנציח את זכרו של דודי היקר אשר זפרני, שנפל במלחמת יום הכיפורים והוא בן 22 בלבד. בועז חולם שהיוזמה הזו שלו תהפוך בעתיד לאירוע לאומי, ועד אז הוא מצפה שהשנה ישתתפו בו אלפי אנשים שירוצו לזכר כל הנופלים.

על היזמה הזו פרסמתי כתבה בגלובס הכוללת ראיון מרגש עם בועז, סיפורו האישי, וכיצד הוא התחבר לרעיון ורקם את המיזם הנהדר. אם אתם מעוניינים לקחת חלק קטן במפעל גדול, הכתבה הזו עבורכם, עם הדגשה אחת חשובה – שעת היציאה נקבעה ל-17:30 ביום הזיכרון, וכמה שעות לפני פתיחת חגיגות העצמאות, ובועז מבקש להקפיד על השעה, כדי ליצור אחדות ישראלית: https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001284295

בתמונה – קבוצת רצים מיישמת את הרעיון בעיר קאן שבריביירה הצרפתית.

https://www.memorun.org/

קאן

מאינדונזיה לישראל

ליהודית הרפז מבית זית יש סיפור חיים יוצא דופן ששזור בקהילה יהודית קטנה ולא מוכרת אי שם באינדונזיה, ואותו היא שוטחת בהרצאה חדשה מרתקת ומרגשת שהיא מארחת בביתה, וזכיתי לקחת בה חלק. בני משפחתה הגיעו לאינדונזיה מעירק והקהילה היהודית מנתה בשיאה כ-3000 יהודים, על פי הנתונים הרשמיים, כאשר נתונים בלתי רשמיים מדברים על כ-10000 איש.  את סיפורה המשפחתי היא חושפת בהתרגשות רבה דרך מסע חייהן של ארבע נשים: סבתה, אמה, דודתה והיא.

במלחמת העולם השנייה, אחרי הפגזת פרל הרבור, פלשו היפנים אל כמה ממדינות אסיה, כולל אינדונזיה (שהייתה אז קולוניה הולנדית) ושיתפו פעולה עם הנאצים. התוצאה הייתה שיהודי אינדונזיה, שנחשבו אז 'לבנים' הוצאו מבתיהם שסומנו בעיגול האדום של דגל יפן וקובצו במחנות. הגברים נלקחו לעבודות כפייה והנשים והילדים נסגרו בשכונות מגודרות.

למרות שלא היו אלה מחנות השמדה, הסבל היה גדול מרעב דרך מכות ועד אונס. אמה של יהודית הייתה ילדה במחנה עם משפחתה עד תום המלחמה ב-1945, בעקבות הפצצת הירושימה ונגסקי.  משפחתה מעולם לא חזרה לביתה ויהודית פורסת בהרצאה את הסבל במחנות בתקופת השואה, גלגולי הנשים בה מאינדונזיה לישראל ומוסיפה סיפורים ואנקדוטות מרתקות.

את האירוח חותמת ארוחה אינדונזית שמקבלת מקום של כבוד ויהודית מספרת על התבשילים, המנות השמות ועוד. את ההרצאות ניתן לשמוע בביתה ויהודית פותחת אותו בתאריכים נבחרים. האירוח כולל כאמור ארוחה טבעונית מיוחדת, צילומים נדירים ופריטים אותנטיים שעברו במשפחה.

לפרטים והזמנות:0545910348  https://www.facebook.com/judith.harpaz

יהודית הרפז

אגמון החולה

אגמון החולה הוא פארק טבע פופולרי, ואתר צפרות מהמובילים בעולם שכיף לטייל בו סביב האגם, ליהנות מחי וצומח עשירים ומתצפיות מרהיבות. האגמון נוצר אמנם במתכונתו הנוכחית בשנות ה-90, אך עד שנות ה-50 כל עמק החולה היה ביצה גדולה – אגם החולה. באגם חיו מיני בעלי חיים, חלקם נדירים, אבל יתושי האנופלס, הפיצו את מחלת המלריה בקרב המתיישבים החדשים. בנוסף היו חסרים שטחי חקלאות וקק"ל וכך יצא לדרך פרויקט ייבוש האגם בידי קק"ל. רק מאבק אחד של קבוצת חובבי טבע שדרשו לשמר חלק מהאגם, צלח והוביל להקמתה של שמורת הטבע הראשונה בישראל – שמורת החולה.

לאחר הייבוש התברר שאדמת הכבול לא מתאימה לחקלאות שהיא סבלה מתופעה של שרפות בתת הקרקע ושאריות חומרי הדברה חלחלו בה והגיעו לכינרת והיה חשש מהרעלה. מה עשו? צמצמו את שטחי החקלאות והציפו שטחים באמצעות תעלות, וזה עבד. בשנות ה-90 הציפו באורח קבע שטחים נרחבים יותר שהפכו לאגמון והתפתח בו מערך אקולוגי מיוחד של חי וצומח שהיווה תחנת תדלוק ומסעדה פתוחה. האתר החדש גרם לשינוי בדפוסי הנדידה של הציפורים, שכחצי מיליארד מהן חולפות מעל ישראל פעמיים בשנה – בסתיו דרומה ובאביב צפונה והן עוצרות באגמון למנוחה. בעשורים האחרונים, רבות מהן בוחרות לחרוף כאן ולא להסתכן במסע לאפריקה בזכות התנאים הטובים. וכך מתמלא האגמון בחורף בהמוני ציפורים, כולל עגורים שבולטים בנוף בזכות גודלם המרשים וקרקורם המיוחד. בקיץ הומה האגמון בשלל מינים מקומיים שנהנים משפע של מזון וכך אפשר ליהנות בו כל השנה.

איך מטיילים באגמון? אפשר לצעוד ברגל אך זהו תא שטח גדול, לשכור רכב גולף ל-4-6 אנשים, או אופניים מסוגים שונים (גם משפחתיים) וגם להביא אופניים מהבית. בנוסף יש סיור בעגלת מסתור מיוחדת בשטחי ההאכלה בעונה. מומלץ להביא משקפת ולהתעדכן באתר על אירועים ופעילויות שמתקיימים במקום: http://www.agamon-hula.co.il/

מלון גליליון

אדמונית החורש

אחד הפרחים המיוחדים ביותר שפורחים בארץ הוא ללא ספק אדמונית החורש, צמח נדיר שנמצא בסכנת הכחדה וגדל בתא שטח מצומצם ביותר. זמן הפריחה שלו תלוי מן הסתם בתנאי מזג האוויר, אבל בגדול התאריך הרשמי הוא 15 באפריל, כאשר מזג האוויר גם קובע את אורך חייה שמגיע בשיאו לשבועות בודדים. האדמונית ידועה ביופייה המשכר ובצבעיה העזים שהם לא אדום, למרות שמה, גם לא בורדו ואפילו לא סגול, אלא שילוב הורס של כל אלה שמתלכדים ביחד לכדי הרמוניה נדירה.

כדי ליהנות מזיו יופייה, צריך למהר ולבקר בהר הלל אשר בגוש הרי מירון. האזור הוא תחילתו של אגן הניקוז של נחל כזיב אשר זורם משם מערבה, וכאן נמצאת אוכלוסייה לא גדולה, חבויה במעבה היער שמהווה בין היתר את גבול תפוצתו הדרומי של המין. עוד סיבה לסכנת ההכחדה היא העובדה שלא כל הצמחים פורחים מדי שנה, אלא רק חלקם ועם כל אלה, המסקנה היא שפסח הוא הזמן האידאלי לצאת לטבע בעקבות האדמוניות.

איך מגיעים? נוסעים לבית ג'אן ועוקבים אחר השילוט המוביל מזרחה. ביציאה מתחברים לשביל מסומן בכחול שממשיך מזרחה לכיוון הר הילל וכעבור כקילומטר וחצי פוגש שביל מסומן בירוק. פונים אליו ימינה ונכנסים לרחבת חניה. מכאן ממשיכים ברגל בשביל הכחול עוד כ-200 מטרים ופוגשים בשביל שאינו מסומן הפונה ימינה. מהנקודה הזו מתחיל מסלול מעגלי שניתן לבחור באחת משתי האפשרויות: לפנות ימינה וכעבור כקילומטר להיכנס שמאלה ליער בשביל שחור שבקצהו מתחבר לשביל הכחול ואתו חוזרים. או ההפך, להמשיך בכחול ולפנות ימינה לשחור החוזר חלילה. במעבה היער תמצאו את שביל האדמוניות ותנו לקסם לעבוד.

אדמונית

טרמינל פתאל

תארו לכם שאתם מגיעים לשדה התעופה, מחכה לכם מזנון עשיר בזמן שאתם ממתינים, דייל מסייע לכם בצ'ק אין, שולח את המזוודות מסייע לכם בבידוק הביטחוני ומוביל אתכם לאחר מנוחה ברכב שרד למטוס. נשמע כמו סצנה מסרט? אז זהו שכבר לא. מסתבר ששוק הטיסות הפרטיות, המסחריות והעסקיות, הולך וגדל ואף צפוי לגדול בלמעלה מ-30% בעתיד הקרוב, לשם כך הבינו גם בנתב"ג שצריך לתת מענה ויצאו לפני ארבע שנים במכרז להפעלת טרמינל פרטי. חברת פתאל שזכתה במכרז, השיקה את הטרמינל החדש שממוקם באולם מצדה הוותיק (בטרמינל 1) בהשקעה של 18 מיליון שקלים, והתאימה את ישראל למגמה העולמית הצופה גידול בשירות.

בנמלי תעופה רבים בעולם פועלים טרקלינים כאלה המשרתים  מטוסים פרטיים,  טיסות מסחריות, אנשי עסקים ואח"מים, אבל לדברי דוד פתאל, הטרקלין החדש פתוח גם לקהל הרחב, המחיר אמנם לא זול, החל מכ-400 דולר, אבל השירות ברמה אחרת.  

הטרמינל משתרע על פני 1300 מ"ר ומעוצב בטוב טעם. יש בו לאונץ' אירוח מרווח ונוח עם מזנון עשיר ברמה גבוהה, לצד מגוון חדרי אירוח פרטיים לישיבות ופגישות ואפילו חדר סיגרים. מי שחפץ במנוחה קלה או צוותי אוויר שזקוקים להפוגה בין הטיסות, ישמחו לדעת שיש גם שלוש מיני סוויטות שמעניקות זמן איכות ומנוחה בין טיסות. לנוסעים יוצאים יש עמדת בידוק ביטחוני וביקורת גבולות וכאמור דיילים שיעשו עבורכם את הצ'ק אין וישלחו את המזוודות ליעדן. שתי חנויות דיוטי פרי יפעלו במקום, כך שלא תפסידו את חווית הקניות, ולקראת הטיסה יועברו הנוסעים ברכב שרד למטוס. עבור נוסעים נכנסים תהיה עמדת מכס וכאמור הסעה וסיוע בביקורת הדרכונים.

אז אם בא לכם פינוק ושירות VIP  לכבוד אירוע מיוחד, זה המקום שלכם להתחיל בו, כמה שעות לפני ההמראה.

טרמינל פתאל

"שכולו טוב" – מיזם חברתי פורץ דרך

בישראל פועלות לא מעט עמותות למען בעלי מוגבלויות ופגועי נפש, אבל מיזם "שכולו טוב" לקח את הנושא צעד אחד קדימה. זהו מיזם מרגש שמאגד תחת מטרייה אחת כמה פרויקטים חברתיים שמשלבים אנשים מיוחדים מהקהילה, בשוק העבודה החופשי. האנשים האלה מועסקים במפעלים, עמותות ויוזמות שונות, מייצרים מוצרים מיוחדים, משתתפים בפרויקטים, מוכרים בדוכנים ייעודיים ועוד, וכך מתפרנסים אבל גם משתלבים בחברה.

תחת המיזם פועלים היום כמעט עשרה פרויקטים שונים, ובימים אלה הושק מותג חדש – TNX – רשת דוכני מתנות במרכזי קניות ברחבי הארץ. על פי הקונספט החדש, אפשר 'פשוט להגיד תודה' למי שרוצים באמצעות מארז מתנה מתוצרת פגועי הנפש. בשלב הראשון הוקמו חמישה דוכנים בשאיפה להגיע ל-30, ואפשר למצוא בהם מתנות, חפיסות שוקולד ומארזי שי לחג, במחיר סמלי. בזכות הפעילות הזו, זוכים האנשים המיוחדים האלה לתעסוקה שוטפת ושיקום תעסוקתי, לתחושה של שייכות, משמעות וערך עצמי וליצירת שינוי ביחס של החברה כלפיהם.

המיזם זכה גם בפרס בינלאומי בזכות המודל הייחודי פורץ הדרך, המשלב אנשים מיוחדים בקהילה בהצלחה גדולה. מסתבר שארגונים ומדינות מכל העולם, באים ללמוד, ליישם ולשתף פעולה, כך שמדובר בלא פחות מבשורה של ממש – תוצרת כחול לבן. ואיך אתם יכולים ליהנות מכל הטוב הזה? לקראת החג בואו לרכוש מתנות בדוכני TNX או באחד הפרויקטים הנוספים של המיזם ולתרום להצלחתו, לבעלי המוגבלויות, לשוק עבודה מגוון ולחברה שוויונית. חג שמח! http://s-tov.org.il/

שכולו טוב

מועדון שוחרי המערות הישראלי והמלח"מ

בסוף מרץ פורסם בתקשורת בארץ ובעולם, סוד מרגש – בארץ נמצאה מערת המלח הארוכה בעולם, שאורכה כעשרה קילומטרים ומהיום היא מחזיקה בשיא העולמי ונותנת פייט להרבה מערות בעולם. החדשה המרעישה לא פחות היא שהמערה הצברית, הדיחה מהתואר את איראן, שהחזיקה בו במשך 13 שנים, עם מערה באורך של כ-6.5 קילומטרים. במשך שנתיים מיפו אותה אנשי המכון לחקר מערות שפועל באוניברסיטה העברית בירושלים ומועדון שוחרי המערות הישראלי יחד עם מועדון המערות 'סופיה' הבולגרי.  בסיור חשיפה לתקשורת שארך למעלה משלוש שעות, זחלנו, טיפסנו, גלשנו והתפעלנו מיופייה וייחודה של המערה. היו חלקים מאתגרים כולל טיפוס על בולדרים בעקבות התמוטטויות, זחלנו בבוץ כי המערות האלה הן למעשה גם נחלים תת קרקעיים, וראינו תופעות טבע מרתקות כמו ה'גיליוטינה' גוש מלח שנדחס כלפי מעלה ויצר מופע אנכי.
את העיתונאים ליוו שלושה מהמערנים (חוקרי המערות) שחשפו אותה: יואב נגב, אפי כהן ובועז לנגפורד והובילו אותנו בבטחה אל השיא – 'אולם החתונה'. – חלל עם מאות נטיפי מלח שמקשטים אותו כמו שנדלירים מבדולח שגולשים מהתקרה, צחים כשלג ומבריקים כקריסטל. השלושה גם סיפרו לנו איך בכלל נוצרת מערה שכזו, איך מתארכים אותה (שאריות של חומר אורגני), איך ממפים אותן (בעזרת רוג'ומים) ואיך זה בכלל להיות חוקר מערות ולבלות שעות מתחת לקרקע.
המערה לא פתוחה לקהל, אבל אם זה עשה לכם חשק, אתם מוזמנים להצטרף למועדון המשוגעים האלה, בקטע טוב כמובן, שמשוטטים ברחבי הארץ, מחפשים מערות, חוקרים אותן, אבל גם מובילים טיולים במערות שבהן מותר לבקר. אני הצטרפתי. 
מערת המלח הארוכה בעולם

PLP – אנשים אוהבים אנשים

יעל קורלנדר הקימה בתחילת 2018 את קהילת המארחים הביתיים – מיזם מרתק ויוצא דופן שמאגד תחת מטריה אחת את כל האנשים שמארחים בביתם.

אירוח ביתי הוא טרנד שהפך לתופעה מבוקשת, כי אנשים שאוהבים אנשים, אוהבים גם להתארח בבתים חדשים, להכיר, לגלות, לטעום ולראות. המארחים פזורים ברחבי הארץ ואפשר למצוא בהם בשלנים, אומנים, מספרי סיפורים ועוד.

כדי לשמור על רמה אחידה, יעל מעבירה גם הכשרות לקהילות של מארחים ביתיים, וכל אלה שמצטרפים למיזם, מקבלים באתר דף ייעודי שבו הם מציגים את מרכולתם לקהל הרחב. בדף תמצאו גלריית תמונות, תקציר מהות האירוח, פרטים על האפשרויות וכמובן אמצעי ליצירת קשר. שימו לב שחלק מהמארחים פותחים את שערי ביתם לקבוצות בלבד ובכל מקרה חובה לתאם מראש.

אם גם אתם רוצים ליהנות מחוויית אירוח ביתי – עכשיו אתם גם יודעים איך אפשר לעשות את זה.

כל הפרטים באתר https://peoplelovepeople.co.il